Z webu Idnes

Fotbalisté se vrátí ke společnému tréninku. Když návrh schválí ministr

Momentka z tréninku Slavie před zápasem s Interem Milán.

Momentka z tréninku Slavie před zápasem s Interem Milán. | foto: Martin Malý / SK Slavia Praha

 
Otevírá se prostor pro opětovné zahájení společných tréninků profesionálních fotbalistů na venkovních hřištích. Po třech týdnech se možná přestanou připravovat sami doma. Záleží na postoji Ministerstva zdravotnictví.

„Pevně věříme, že náš návrh schválí,“ uvádí Ligová fotbalová asociace (LFA) v tiskové zprávě. Organizátor obou profesionálních soutěží v Česku připravil v reakci na zmírněná vládní nařízení metodický tréninkový materiál pro kluby a poslal jej příslušným orgánům.

Odezva byla pozitivní.

„Materiál byl projednán Klinickou skupinu covid-19 MZ, která jej s kladným stanoviskem předložila ke schválení Ministrovi zdravotnictví ČR,“ konstatovala LFA.

Vláda od úterka uvolnila některá nařízení ohledně venkovních sportovišť, byť podle vicepremiéra Karla Havlíčka nebude možné využívat jejich zázemí. Fotbal zavětřil naději, že by se hráči v omezeném režimu mohli vrátit ke společným tréninkům. Ty kluby přerušily v půlce března po vyhlášení celostátní karantény kvůli pandemii koronaviru.

LFA proto vypracovala materiál shrnující možnosti a podmínky pro „osvobození“ od individuální přípravy. Co obsahuje?

Tréninková jednotka by neměla být omezena počtem zúčastněných, je však doporučené rozdělit kádr na několik menších skupin po šesti až osmi hráčích a na ploše je střídat.

Cvičení by se nicméně měla řídit zákonnou povinností o dvoumetrovém odstupu, což v praxi znamená například žádná soubojová cvičení, bago a tak dále. I kontakt mezi hráči a realizačním týmem bude nutné omezit na nezbytné minimum, upozorňuje LFA.

Podobným způsobem fungují kluby v Německu, kde celkům udělují výjimky jednotlivé spolkové země.

Český způsob se od západního souseda inspiruje tím, že by nemělo být možné využívat společné prostory. Individuální cesty na trénink a z něj, rovnou v příslušném oblečení, osprchovat se až doma.

U hřiště by pak podle návrhu asociace neměla chybět nádoba s dezinfekcí na ruce a tréninkové pomůcky včetně míčů.

„Rád bych poděkoval profesorovi Chlíbkovi z Klinické skupiny covid-19 MZ a následně i samotnému ministerstvu za vstřícnou spolupráci,“ prohlásil Dušan Svoboda, šéf LFA.

„Profesionální fotbalisté jsou pro kluby hlavní aktivum. Proto je důležité a podstatné, aby si udržovali svou výkonnost, což v předchozích týdnech nebylo příliš možné. Považujeme za stěžejní, abychom fotbalistům zajistili maximální možné podmínky pro trénink. Především z důvodu, aby nebyli v případě ztráty výkonnosti diskvalifikováni na přestupovém trhu. Fotbal je jejich zaměstnáním a v současné situaci jsou omezeni v jeho výkonu,“ pokračoval.

Asociace doufá, že ministerstvo její návrh schválí. V takovém případě lze očekávat, že vzápětí vydá mimořádné opatření.

„Jakmile se tak stane, Ligová fotbalová asociace rozešle související informace všem klubům.“

Autor: Vojtěch Povejšil

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/fotbal-ligova-fotbalova-asociace-spolecne-treninky-koronavirus.A200409_171256_fotbal_vp2

Author: Karel Hladiš