Zasedání FAČR

Třetí ligy, divize i pohár. Šéfové rozhodnou, jestli se sezona dohraje

Sparťanský záložník Bořek Dočkal doráží ve vyložené šance, ale ostravský...

Sparťanský záložník Bořek Dočkal doráží ve vyložené šance, ale ostravský brankář Jan Laštůvka se ve čtvrtfinále poháru tentokrát vytáhl. Nakonec dostal pět branek. | foto: ČTK

V úterý 7.4.2020 pro český fotbal nastane soudný den. Pro ten neprofesionální fotbal. Poprvé od vyhlášení nouzového stavu v zemi se sejde výkonný výbor a rozhodne o osudu soutěží, které spravuje. Od třetí ligy až po nejnižší třídy v okresech.

Vedle běžné agendy se dvanáctičlenný tribunál v čele s předsedou Martinem Malíkem a dále ve složení s místopředsedy Zdeňkem Zlámalem a Romanem Berbrem, zástupci profesionálních klubů Dušanem Svobodou a Tomášem Paclíkem, šéfy řídících komisí Dagmar Damkovou a Pavlem Nezvalem a také Miroslavem Libou, Rostislavem Votíkem, Michalem Blaschkem, Pavlem Brímusem a Karlem Kulou bude zabývat amatérským fotbalem.

Dohrát sezonu? Předčasně ji ukončit? Anulovat výsledky? Ponechat stávající tabulky? Co udělat s propustností? S postupem, sestupem?

A jak s domácím pohárem, který dospěl do semifinále a jsou v něm jen ligové týmy (Sparta – Plzeň, Olomouc – Liberec)?

Česká fotbalová liga, Moravskoslezská fotbalová liga, divize, krajské přebory, A-třídy, B-třídy, okresní přebory a ještě nižší, k tomu všechny soutěže mládeže.

Aktéři by v úterý odpoledne měli vědět, jestli si na jaře ještě zahrají.

Vychází to spíš na pesimistickou variantu. Aby se všechno stihlo dohrát do konce června, je zapotřebí začít v druhé polovině dubna… A to je v současné době, kdy platí omezení kvůli šíření nového typu koronaviru, složité.

U amatérských zápasů je totiž komplikované vkládat termíny doprostřed týdne. Jednou, dvakrát možná, ale ne pořád.

Navíc je tu ještě jeden zásadní zádrhel: pokud by se hrát začalo a jeden hráč bude pozitivní na nemoc Covid-19, musí všichni, s kterými přišel do styku, do karantény. Čili celé mužstvo, možná i další kategorie v oddíle. Pak už se soutěž stejně dohrát nedá.

Výkonný výbor, jakási vláda nad fotbalem v Česku, vynese verdikt.

To s Mol Cupem si dá čas na rozhodnutí. Bude se čekat, jaký osud postihne první a druhou ligu, kterou řídí Ligová fotbalová asociace (LFA).

Profesionální soutěže jsou zatím do odvolání pozastaveny, je však snaha sezonu dohrát.  Jenže jsou závislé na rozhodnutí vlády.

Autor: Miloslav Novák

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/domaci-souteze/vykonny-vybor-facr-fotbalove-souteze-koronavirus.A200406_101326_fotbal_min

Author: Karel Hladiš