Euro 2021

EURO 2021. Fotbalový šampionát se kvůli koronaviru o rok odkládá

Lidé v ruském Petrohradu zahalení rouškami procházejí kolem poutače na...

Lidé v ruském Petrohradu zahalení rouškami procházejí kolem poutače na fotbalové mistrovství Evropy. To bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo – z EURA 2020 se stalo EURO 2021. | foto: Profimedia.cz

Fotbalové mistrovství Evropy se kvůli pandemii koronaviru odehraje až v létě 2021. Roční odklad schválila v úterý odpoledne Evropská fotbalová unie (UEFA) s tím, že v průběhu června by se mohly dohrát nyní přerušené ligové a pohárové soutěže.

„Zdraví fanoušků, hráčů a realizačních týmů je pro nás na prvním místě. UEFA předložila řadu možností, abychom mohli bezpečně dokončit klubovou sezonu,“ uvedl Aleksander Čeferin, šéf evropského fotbalu.

Ještě před ním informaci o přesunu šampionátu propálili v Norsku. Tamní fotbalový svaz o tom informoval krátce po poledni na svém twitterovém účtu. Turnaj se uskuteční od 11. června do 11. července 2021.

17.března 2020 v 13:17, příspěvek archivován: 17.března 2020 v 13:42UEFA har bestemt at EM utsettes til 2021. Det skal spilles fra 11. juni til 11. juli neste år. Mer informasjon kommer.

Je to očekávaný závěr z videokonference, na které UEFA se všemi 55 členy nastalou situaci během úterního odpoledne řeší. Podle zákulisních informací ovšem mělo být o odkladu, pro nějž se vyslovila i česká asociace, neformálně rozhodnuto už v minulých dnech.

Marná tak podle všeho byla nabídka ruské federace, která se chtěla šampionátu ujmout. Nejasnosti zatím panují i kolem významné finanční kompenzace, kterou UEFA podle zahraničních médií za odložení turnaje po klubech a jednotlivých soutěžích požaduje.

Podle plánu mělo Euro odstartovat 12. června v Římě soubojem domácích Italů proti Turkům. Šest skupin po čtyřech se mělo odehrát celkem ve dvanácti městech od Bilbaa po Baku.

Měla to být velká fotbalová slavnost. Zvláštní událost k šedesátému výročí evropských šampionátů. Alespoň tak si to představoval Michel Platini, bývalý šéf UEFA, který celou myšlenku inicioval.

Pandemie onemocnění COVID-19 však v minulých dnech takřka veškerý sport na kontinentu ochromila.

Proto se i dodatečná baráž o poslední čtyři volná místa na turnaji, původně plánovaná na konec března, posune na červen. Vzejít by z ní měl i poslední soupeř pro český národní tým, který se v britské skupině potká s Anglií, Chorvatskem a nejlepším ze čtveřice Skotsko, Izrael, Norsko a Srbsko.

Pikantní je, že kvůli přesunu šampionátu dojde v příštím létě na ostrovech ke kolizi s mistrovstvím Evropy žen. To v Manchesteru startuje 7. července 2021, o čtyři dny dřív než v Londýně dojde ke korunovaci mužského šampiona. V Maďarsku a ve Slovinsku je zase od 9. do 26. června na programu malé Euro do 21 let.

Definitivní odklad turnaje z původního termínu vytvoří prostor pro dohrání domácích soutěží, většina z nich je v současné chvíli pozastavena. Totéž platí i o Lize mistrů a Evropské lize, pohárových soutěžích.

Za předpokladu, že se situace kolem šíření nákazy koronaviru v následujících týdnech zklidní, se může letošní fotbalová sezona protáhnout třeba až do července.

Pro jednotlivé ligy je dohrání aktuálního ročníku prioritní. V případě předčasného konce sezony by zaznamenaly další finanční ztráty. Třeba kvůli nenaplnění smluv s televizními společnostmi.

Chaos by nastal i při nasazování do příštího ročníků evropských pohárů, při udělování titulu či rozhodování o sestupujících a postupujících. Například česká nejvyšší soutěž a národní pohár potřebují k dohrání ještě čtrnáct volných termínů.

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/euro-2020/uefa-euro-2020-odklad-2021.A200317_133428_euro-2020_jic

Author: Karel Hladiš