Generální sekretář FAČR Řepka není dle databáze členem asociace, šéf etické komise jím nejprve nebyl

Generální sekretář FAČR Řepka není dle databáze členem asociace, šéf etické komise jím nejprve nebyl

Vše nasvědčuje tomu, že Fotbalovou asociace ČR (FAČR) může po dotační kauze jejího expředsedy Miroslava Pelty čekat další nemilý malér. Podle oficiální databáze FAČR (is.fotbal.cz) by totiž její generální sekretář Rudolf Řepka, který řídil v pátek 2. června 2017 valnou hromadu FAČR, neměl být vůbec členem asociace. A předseda etické komise (od 1. července 2016 v podstatě disciplinárky FAČR) Jan Pauly starší a jeho syn Jan Pauly mladší, šéf legislativně právního oddělení FAČR, který stanul i v čele komise pro činnost zprostředkovatelů (dříve hráčských agentů), se členy asociace stali až těsně před červnovou valnou hromadou. Poté, co měli za sebou řadu důležitých rozhodnutí. Pauly junior dokonce až den před valnou hromadou (ve čtvrtek 1. června 2017), Pauly senior dva týdny předtím (17. května 2017). Dokládají to přiložené kopie z našeho vyhledávání z úterka 8. srpna 2017.

Řadě účastníků volební valné hromady FAČR, které se v pátek 2. června 2017 v pražském vysočanském hotelu Clarion nepodařilo zvolit nového fotbalového předsedu, se vybaví nemilá vzpomínka na uměle vyvolaný skandál kolem (ne) členství zástupců devatenácti profesionálních klubů (byl mezi nimi například i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík). Ti si pak museli členství zaplatit během přestávky přímo na valné hromadě (Tvrdík má ostatně ve zmíněné databázi datum členství 2. června 2017).

Někteří „hříšníci“ to však ve stanovené lhůtě nestihli a česká komora pak natruc zamítla možnost hlasování zástupcům Baníku Ostrava, Sigmy Olomouc a MFK Frýdek-Místek, přestože mezitím členství uhradili. To nejspíš ovlivnilo i následující (ne)volbu asociačního předsedy.

Zástupci Sigmy Olomouc pak v této věci podali žalobu a budou ji řešit soudně, navíc podle asociační databáze (is.fotbal.cz) zjistili, že i funkcionáři některých klubů z nižších soutěží, kteří na hromadě na rozdíl od nich hlasovat směli, nejspíš rovněž neměli členství ve FAČR v pořádku.

O tom, jak to na 19. valné hromadě FAČR v pátek 2. června 2017 vypadalo, se můžete přesvědčit na tomto asociačním záznamu: https://facr.fotbal.cz/primy-prenos-19-radna-valna-hromada-facr/a5724

Co je však největší ironií, je fakt, že ten, který celou valnou hromadu řídil, generální ředitel Rudolf Řepka, členem FAČR nemusí být dodnes. A ředitel legislativně právního oddělení FAČR Jan Pauly mladší, jenž uměle vyvolanou záležitost kolem (ne)členství „odborně“ vysvětloval, se stal členem FAČR jeden jediný den před konáním valné hromady, tedy až ve čtvrtek 1. června 2017!

Rozhodoval, aniž by byl členem?

Ještě horší se ovšem může jevit skutečnost, že jeho otec, Jan Pauly starší, předseda etické komise FAČR, která od 1. července 2016 (poté, co se profesionální Bačkova disciplinárka dostala pod křídla Ligové fotbalové asociace/LFA) de facto převzala funkci asociační disciplinární komise, stal členem FAČR podle evidence is.fotbal.cz až 17. května 2017.

„Přitom ale etická komise v čele s Paulym starším vydala od začátku roku 2017 až do května řadu rozhodnutí. Týkala se i neuhrazených klubových faktur, při nichž docházelo k odebírání bodů v soutěžích,“ říká informovaný zdroj efotbalu.cz.

Co teď s tím, když v čele komise stál člověk, který v té době členem FAČR podle vlastních záznamů asociace nebyl a neměl by tedy z logiky věci mít ani právo o asociačních věcech jakkoli rozhodovat?

Docent Jan Pauly starší je jinak děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni a od roku 2000 také členem Advokátní kanceláře Jansta a Kostka, tedy kanceláře, kterou spoluvlastní předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta.

V databázi je „hokej“, ale Řepku tam nenajdete

Pokud jde o (ne)členství generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky, vyjde vám i po zadání jeho jména s přesným datem narození (26. 12. 1974), že není evidován jako člen FAČR.

To se stane i u dvou členů výkonného výboru FAČR – Rostislava Votíka a Josefa Lébra, pokud do systému napíšete jen jejich jméno a příjmení. Jenže když u nich zadáte datum narození (22. 6. 1955, resp. 5. 12. 1961) nebo ID (číslo členství 55060153, resp. 61120049), zjistíte, že členy FAČR jsou. Stejně jako ostatní členové výkonného výboru nebo šéfové Sparty Daniel Křetínský a Dušan Svoboda či již zmíněný slávistický předseda Jaroslav Tvrdík.

U Votíka a Lébra systém nejspíš zmátlo, že byli do databáze zapsáni i se svými inženýrskými tituly. Ovšem u Rudolfa Řepky ať zadáte cokoli, vyskočí na vás, že členem FAČR není. Jinými slovy fotbalisté na Strahově v tom mají pěkný „hokej“.

Nyní lze možná očekávat vysvětlující informace o chybách v systému, antedatování apod. Nebo tvrzení, že profesionální pracovník FAČR jejím členem vlastně vůbec být nemusí.

Koho generální sekretář v Evropě zastupuje?

Pokud tomu tak je, vzniká ovšem otázka, jakou fotbalovou asociaci Rudolf Řepka coby člen disciplinární komise UEFA (od roku 2011) a delegát UEFA (od roku 2008) v Evropě vůbec zastupuje?

A jaký sportovní svaz reprezentuje v komisi zahraničních vztahů Českého olympijského výboru (ČOV), jejímž je rovněž členem?

Poté, co byla v květnu 2017 v kauze rozdělování státních dotací kromě expředsedy FAČR obviněna jako právnická osoba celá asociace, může být tohle pro Strahov další nepříjemnost. Jestliže ale Rudolf Řepka skutečně není členem FAČR, jak nám tvrdí oficiální asociační databáze is.fotbal.cz, tak se ho to vlastně vůbec netýká…

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK