“Plácat se na sestupových příčkách se znovu nehodlám.” Má jasno kratonožský asistent Martin Moník

Ještě než kratonožský správce Ruda Veverka usedne po několika týdnech za volant sekačky a na nově střižený pažit vyběhne první podzimní posila, poohlédněme se očima Martina Moníka za uplynulou, ne zcela vydařenou, sezonou. 

Byť mnozí fanoušci černožlutého fotbalu považovali záchranu soutěže za splnění předem stanoveného cíle, odpůrci kratonožáků koncem minulé sezóny koketovali s myšlenkou úplného konce fotbalu v Kratonohách. 
Nováčci z Výtoně a Zbuzan s sebou přináší do podzimní části divize C velké množství ex-ligových tváří. Tak například za prvně zmíněnou Výtoň budou nastupovat bratři Jarolímové. Fotbalový klub ze Zbuzan potom počítá se zkušenostmi Čontofalského, Kincla, Šírla a nebo třeba Ličky. 
O vyrovnanost soutěže se regionální fanoušek nemusí bát. Stejně tak ani o budoucnost kratonožských, kteří pro nadcházející sezónu přivedli hned čtveřici hráčů s ligovou minulostí.

S vypětím všech sil jsme se na konci jara vyhnuli sestupu a přehodnotili své cíle do následujících let. 
Záchrana soutěže nám umožnila dále se přibližovat našemu cíli, který je v tuto chvíli pro svou vzdálenost nevyslovitelný.
“Plácat se na sestupových příčkách se znovu nehodlám.” 
Má však jasno kratonožský asistent Martin Moník, který se v našem předsezónním rozhovoru rozpovídal nejen o důvodech neúspěchu, ale i vizi a budoucnosti černožlutého fotbalu. 

Ještě než začneme mluvit o nadcházející sezóně. Co byl podle tebe důvod neúspěšného jara?

Důvod neúspěšného jara nebyl jeden, ale hned několik. Dovolím si zmínit hned tři.
Prvním bylo uspokojení po podzimní polovině soutěže, kdy nám bodový zisk lehce zastřel mysl. 
Druhým důvodem byl fakt, že naše podzimní výkony byly natolik dobré, že jsme v zimní pauze pustili tři hráče o soutěž výš (Drozd, Čada, Kořínek). 
To není zcela běžný jev, ale my právě tohle děláme rádi. Vnímáme to jako ocenění naší práce. 
Za třetí důvod považuji paradoxně stav našeho trávníku. Zvyklí na jeho kvalitu jsme při venkovních zápasech nebyli schopni souvislejší kombinace. 

Byť u tebe pochopitelně převažuje skepse, dokázal bys někoho z původního kádru vyzdvihnout?

Skepsí bych to nenazval, elementární cíl v podobě záchrany byl naplněn. Jisté zklamání však cítím, neboť se mi náš jarní fotbal často nelíbil. 
Největším pozitivem jarní části je tak pro mě obrovský progres ve výkonnosti hráče Tomáše Klátila.

Na koho se můžeme na podzim těšit a kdo by měl být tahounem sršňů?

Je naším velkým přáním, aby se tahounem sršňů stali především diváci! 
To hlavně pro ně je určen kolotoč jménem fotbal a my je chceme na podzim povozit lépe, než doposud. 
Zcela měníme koncept domácích utkání. Jak jsme zjistili, jen kvalitní soutěž pro uspokojivé divácké návštěvy zdaleka nestačí. Měníme tedy hrací čas na sobotu odpoledne. 
Na úžasném dětském hřišti, v bezprostřední blízkosti hřiště fotbalového, budou v čase domácích utkání fungovat animátorky, které se bezplatně postarají o děti diváků. 
Pokud počasí dovolí, pivo bude roznášet sympatická, spoře oděná dívka (hospodský si stěžuje na malou výtoč- autorova poznámka).
Obyvatelé Kratonoh a přilehlých vesnic dostanou do schránky před prvním domácím utkáním leták s nejdůležitějšími aktuálními informacemi o klubu a nadcházejících utkáních.
Ke vstupence dostane každý divák nějaký benefit v podobě klobásy, piva či limonády. 
Během každého domácího zápasu budeme rozdávat tištěný program, vstupenky budou slosovatelné o zajímavé ceny. 
O přestávce bude k vidění zajímavý program. Naší cílovou metou je 300 diváků na domácí zápasy.
Vedle fanoušků pochopitelně očekáváme i množství nově příchozích hráčů s ligovými vzpomínkami.

Můžeme tedy očekávat množství nových tváří. Podle čeho jste hráče vybírali a jakých vlastností si na hráčích ty osobně nejvíc vážíš?

Ano, vzhledem k tomu co již bylo uvedeno výše, doufáme, že můžeme očekávat celou řadu nových tváří (především v sedačkách naší tribunky). Z těch hráčských můžeme již nyní avizovat návrat do našeho dresu hráče Čady (po úspěšné sezóně v Olympii HK), Jošta (studijní pobyt ve Španělsku) a Mačího (návrat po dlouhodobém zranění). Už to samo o sobě bude oproti jaru velká změna, jelikož se jedná o rozdílové hráče. Další posily představíme až po prvním tréninku, který proběhne 11.7. 
V tuto chvíli mohu prozradit jen to, že se naši příznivci mohou těšit na minimálně čtyři další hráče se zkušenostmi z ligových soutěží. 
Jejich typologie je velmi jednoduchá. Jedná se o hráče, kteří mají za sebou ve fotbalovém životě prokazatelné osobní i kolektivní úspěchy, přičemž ty kolektivní řadí nad ty osobní.
 
Důležité je také zmínit, že v rámci plánovaných jednotlivých kroků přebíráme pod svá křídla mládež FC Olympia HK včetně areálu v Kuklenách. To je více než 200 mladých hráčů ve všech věkových kategoriích a to je skutečná budoucnost kratonožského fotbalu, na kterou se všichni už opravdu moc těšíme.