Českoskaličtí fotbalisté postupují do krajské soutěže

[See image gallery at fotbalceskaskalice.cz]

Foto: Jan Holý

Fotbalisté SK Česká Skalice mají za sebou vydařenou sezonu, kterou vyšperkovalo vítězství mužů v okresním přeboru a postup do 1. B třídy.

Tento triumf se nerodil zrovna lehce. Když po jarní části krajského přeboru mužů v roce 2013 Jiskra Česká Skalice opustila krajské soutěže a zavítala do „pralesa“ okresního přeboru, tehdy si asi nikdo nemyslel, že by se vrátila do kraje. Ani výsledky následujících sezon tomu neodpovídaly. V mužstvu se střídali hráči i trenéři a konečné umístění bylo mírně řečeno „od desíti k pěti“. K 1. lednu 2014 se Jiskra vrátila k historickému názvu SK Česká Skalice.

Zlom přišel až v sezoně 2016 – 2017, kdy mužstvo převzala zkušená trenérská dvojice Jiří Bederka a Richard Berger, která je známá vítěznou náturou. Duo „Bedras“ a „Berka“ tým správně nastartovali. Ale ani tento restart neproběhl úplně hladce. SK Česká Skalice vstoupila do ročníku tradičně sérií porážek, ale vloni na podzim na úvod prohrála jen ostudně v Dolanech 1:6 a doma s Hronovem 2:3. Výsledek na hřišti soupeře neodpovídal průběhu hry a s Hronovem už to byla přetahovaná o každou branku. Pak následovala naopak vítězná šňůra českoskalických barev.

Ve 3. kole Skalice rozdrtila nečekaně Červený Kostelec „B“ na jeho hřišti 9:1 a tento triumf nastartoval jízdu. Na podzim prohrála pak už jenom těsně v Hejtmánkovicích 2:3 a remízovala s Babím 2:2. Jinak soupeře vypráskala pěknými debakly. Dobře na ni nebudou vzpomínat v Teplicích, kterým „natočila“ potupnou desítku. Podzim zakončila sladkým vítězstvím 4:3 v „největším derby malých“, a to v domácím zápase proti Velké Jesenici.

Zimní příprava se vydařila. Kádr si postupně sedl a taky se ustálila sestava. Přesto jarní los sliboval urputný boj už od začátku. Po podzimu vedoucí Hronov čekal hráče od Rozkoše na svém hřišti hned v prvním jarním kole. Jenže Skalice v Hronově vyhrála drtivě 6:2, a to ještě za soupeře kopali dva ex-ligisté Strnad a Szabó, kteří v průběhu jara tým opustili. Další série vítězství vynesla tým Skalice na průběžné první místo tabulky.

Na druhou pozici se postupně vypracovali hráči Hejtmánkovic, kteří ale u přehrady Rozkoš utrpěli drtivou porážku 7:0. Pak následovala výhra českoskalických v téměř nedobytném Machově, který dostal „bůra“. Zbývalo dohrát ještě tři kola do konce, přesto byl znám vítěz okresního přeboru. Došlo tak na slova hráče Víta Lauermanna, který již na podzim prorokoval, že tři kola před koncem bude Česká Skalice slavit postup a do Jesenice pojede v předposledním utkání „jen“ dorost. Na dorostence nedošlo. Skalice jela k nejbližšímu soupeři v plné síle a na traktoru vyzdobeném v klubových barvách. Triumfální jízdu završila šťastná výhra 2:1. Stejný výsledek se zrodil i v posledním zápase proti Dolanům, kterým se podařilo vrátit podzimní porážku. Bylo to ale nervy, což by mělo být varování do budoucna.

Česká Skalice udržela jarní neporazitelnost. Body ztratila jen za remízu v Teplicích. Lví podíl na skvělém skóre 113:32 měl kanonýr Honza Valeš, který se trefil čtyřiačtyřicetkrát. V první šestici nejlepších střelců má Skalice ještě dvacetigólového Pavla Sedláčka a o dvě branky méně vsítil Tomáš Voráček.

Muži SK Česká Skalice budou v sezoně 2017-2018 hrát v 1. B třídě mužů. V tuto chvíli ještě neznáme konkrétní rozlosování krajských soutěží, ale můžeme tušit, že dojde k historicky prvnímu mistrovském derby Česká Skalice versus Sokol Provodov. To by měl být zápas jako řemen.

Postup týmu do kraje je historický moment. Žádný triumf v dlouhodobých soutěžích totiž není jednoduchý. Autor tohoto článku dělal šestnáct let fotbalového funkcionáře, sekretáře. Za této éry se podařilo vyhrát krajskou soutěž v barvách České Skalice pouze starším žákům, kteří postoupili do krajského přeboru, ze kterého ale hned za rok spadli zpátky.

Na triumfu se podíleli tito hráči (někteří nastoupili pouze v jednom zápase): Aleš Jakl, Miloš Frinta, Richard Berger, Robin Goll, Jiří Hánl, Lukáš Kožený, Vít Lauermann, Jiří Mertlík, Filip Novák, Martin Novák, Václav Novotný, Jakub Nymsa, Tomáš Pácalt, Dominik Patrný, Otakar Pšenička, Ondřej Resler, Martin Ponka, Marcel Rýdlo, Pavel Sedláček, Michal Šrajbr, Matěj Tipelt, Jan Valeš, Ondřej Vik, Tomáš Voráček a Libor Zítko.

Jan Holý

Share on Facebook

Author: V.T.M.