Historie fotbalového oddílu

Historie oddílu kopané se datuje k roku 1932, kdy byl založen Sportovní klub. Hrálo se na hřišti za „ Za Drahošovým“. Ze začátku mělo malé rozměry, na délku 65m. Později se prodloužilo o další parcely. V té době nebyla pro kopanou příznivá nálada a i ve škole byl fotbal žákům zakazován. Družstvo hrávalo ve vypůjčených dresech od II. jezdeckého pluku a až v roce 1934 byly pořízeny vlastní dresy v barvě červená a bílá. V době nezaměstnanosti byla kopaná jedinou zábavou a mnohdy se hrávalo i bez bot. Oddíl vlastnil jen jeden míč pro utkání a jeden pro tréninky. Sportovní klub Štěpánov začal hrát mistrovsky až v roce 1934 a to od nejnižší třídy Hanácké župy fotbalové. Osobou, kolem které se veškeré dění točilo, byl Vilém Železný, který vedl jak muže, tak i dorostence.

Hanácká župa se hrávala až do okupace naší vlasti fašisty. Za tu dobu se naši muži dostali až do 1.B třídy, kde se utkávali s týmy z blízkého okolí jako Bohuňovice, Loštice, Moravičany, Litovel, Hranice, Olympia a Moravavan Prostějov, Holice, Černovír a další. K utkáním se jezdívalo na kolech, do vzdálenějších míst vlakem a později autobusem pana Svobody. S prvním mužstvem jezdila k utkáním i rezerva, která obstarávala předzápasy. Finanční prostředky se získávaly z příspěvků a ze zábav. Také v této době měli velký význam mecenáši, mezi které patřil i J. Frank, předseda výboru SK.

Po skončení II. světové války ještě nějako dobu trvalo, než se kopaná rozjela na plné obrátky. V roce 1949 bylo SK včleněno do TJ Sokol a hráči odešli hrát za jiné oddíly. Hřiště sloužilo jako nábytkářský závod. K obnovení činnosti došlo až v roce 1956. Zprvu to byla jen přátelská kopaná a až v roce 1957 bylo družstvo zařazeno do 4. třídy. Počáteční nadšení bylo zchlazeno jednostranným zrušením smlouvy UP závodů na pronájem pozemku „Za Drahošovým“. Vedení TJ Sokol nemeškalo, zakoupilo pozemek a v roce 1964 započalo s výstavbou současného hřiště „Za Sokolovnou“.

V počátcích vzniku kopané se nedá říct, že u družstev působili trenéři. Hráči si většinou sestavu tvořili sami. Oddíl kopané byl v minulosti postižen nejednou ztrátou, přičemž k největším patřila tragická úmrtí Jaroslava Kurze a Ladislava Kabelíka. V počátcích byl skutečnou osobností Vilém Železný, který působil i v Hanácké župě, později byl takovou osobností František Pospíšil.

Author: Veselský