Úspěšný rok

Jednu z nejúspěšnějších sezón odehrálo v tomto ročníku naše první mužstvo. Konečné druhé místo je bezesporu úspěchem a je vlastně nejlepším umístěním za posledních deset let. O hodnocení jsme požádali trenéra Z. Makovičku.

Souhlasím, že druhé místo je jednoznačným úspěchem. V duchu jsem si před sezónou říkal, že bychom se mohli konečně dostat do první poloviny tabulky, za strop jsem považoval páté místo. Po podzimním utkání v N. Kníně jsme se ale hodně zvedli a dvanáctizápasová série bez ztráty bodu nás vynesla k přímému souboji o postup. Bohužel ten jsme nezvládli, ale konec jsem nevypustili, i když bylo zklamané hráče těžké motivovat. Jinými slovy, cíl jsme splnili na 150 procent a to je dobrý pocit. Co je však také důležité, je to, že jsme se ve většině utkání prezentovali fotbalem, který se líbil, což oceňovali nejen naši diváci, ale i soupeři.

Takže příští rok postup?

Myslím si, že předváděná hra a výkony hráčů v letošním roce jsou dobrým základem k tomu, abychom v příštím roce o něm uvažovali. Má to samozřejmě svá ale. Prvním je nutnost, aby hráči zůstali pohromadě. Aby kádr zůstal stejně široký, aby v něm vládla nejen dělná atmosféra, ale také trocha konkurence. Další velmi důležitou věcí je to, aby postup byl nejen mým cílem, ale vzali si ho za své všichni hráči, aby tomu podřídili své další aktivity. Pokud by chyběli na zápasech, aby to bylo jen z důvodů pracovních či kvůli zranění, a ne třeba kvůli dovolené. Fotbal hrajeme šest měsíců, myslím, že ve zbývající polovině roku je dost prostoru na to, aby si volno uděli a vyjeli třeba do zahraničí. Spokojen jsme byl, až na závěr sezóny, s účastí na trénincích. Mrzí mě ale, že řada hráčů chce vynechat soustředění na Šumavě. To se s jejich řečmi o postupu příliš neslučuje. Jak už to bývá, v kádru jsou hráči různých povah, bohužel někteří víc mluví než dělají. Pak se to samozřejmě promítne na jejich výkonu stejně, jako na těch, kteří trénovat nechodí vůbec. V tomto případě mám na mysli hlavně hráče béčka, i když se to týká také některých áčkařů. Je logické, že pak jejich výkony stagnují nebo dokonce jdou dolů.

První rok působení má za sebou naše béčko. Jak se díváš na jeho konečné osmé místo?

Podzim byl určitě lepší jara. Důvod je nasnadě, nestálost kádru na zápasech. Migrace hráčů byla značná a to se bohužel podepsalo na výkonech. Prakticky zápas od zápasu se sestava značně měnila, což samozřejmě výkonům nepřálo. Na druhé straně opodstatněnost béčka se potvrdila v tom, že pravidelně hráli hráči, kteří by se v áčku zatím těžko prosazovali. Osobně mám radost z toho, jak v závěru chytil příležitost za pačesy J. Měchura a v brance předváděl výkony, které mužstvo zachránily od ještě větších porážek než nakonec byly. Určitě nadějemi jsou O. Měchura, F. Šusta i M. Jiráň. U nich jde především o to ustálit výkon na vyšší úrovni než tomu většinou bylo dopusud. Musí proto ještě víc pracovat, jen tak mají šanci se prosadit v prvním mužstvu.

V letošním roce došlo k další přelomové události, založili jsme oddíl mládeže a do soutěží jsme přihlásili dokonce dvě mužstva…

Tuto skutečnost dávám na úroveň druhého místa našeho áčka. Je to základ pro budoucnost, už delší dobu jsem o této nutnosti mluvil, bohužel se nenašel nikdo, kdo by si to vzal na starost, i když slibů jsem slyšel mnoho. Až nyní se to stalo realitou a díky J. Vitáskovi, ke kterému se přidali P. Zamrazil, M. Hnila a L. Kudrna, se podařilo získat tolik dětí, že můžeme přihlásit jak starší přípravku, tak i mladší žáky. Viděl jsem většinu přípravných utkání a je potěšitelné pozorovat, jak se výkony většiny kluků a brzo doufám, že i dívek, postupně zlepšovaly. Jsem si vědom, že jsme teprve na začátku, ale věřím, že se nám tento projekt vydaří s úspěchem realizovat.

Na závěr, jaký bude program našeho mužstva o prázdninách? 

V sobotu 2.7. se zúčastníme tradičního turnaje v Lečici, v úterý 5.7. by měla řada hráčů odehrát ve svých týmech Pivní turnaj. Jeho organizace jsem se přitom vzdal z osobních důvodů. Na soustředění by se mělo odjet v sobotu 23.7. Pokud se ale nezúčastní alespoň 11 lidí včetně brankáře, půjde spíš o aktivní dovolenou, protože nemá cenu plánovat nějaká přípravná utkání. Ta by se měla odehrát o víkendu 30. a  31. července. Na další víkend je připraven turnaj na Nové Vsi za účasti domácího mužstva, Mnišku, Velké Lečice a nás. Generálkou pro první mužstvo pak bude pohárové utkání další sobotu nebo neděli. Soutěže pro mužstva dospělých by měla začít 17.8. Co se týká mládeže, bude zálažet na počtu přihlášených týmů. To se dozvíme na tradičním aktivu v polovině července a samozřejmě budeme o tom informovat.