Z historie klubu

Pokus o založení fotbalového klubu v Lošticích se uskutečnil ještě před první světovou válkou. První doložené utkání bylo sehráno 19. srpna 1911 s týmem Postřelmova na poli u sokolského hřiště (nynější ulice Sokolská). Oficiální založení klubu však zhatila I. světová válka. V letech 1921 – 1922 se hrávalo na prostranství Pod Luštěm, kde cvičíval Sokol a později i Orel.
Sportovní klub SK Loštice byl oficiálně založen v roce 1923. Jedno z prvních loštických fotbalových družstev vytvořili sportovní nadšenci kolem J. Selingera, E. Vařeku, J. Beneše, F. Vodičku, J. Prokeše, A. Švarce a L. Koželoužka. V roce 1924 se klub přestěhoval k zápasům na nově vybudované hřiště na levém břehu Třebůvky u Karafiátky, které tehdejším hráčům našeho klubu sloužilo až do roku 1951. Od roku 1949 se začalo brigádnicky budovat nové hřiště maximálních fotbalových rozměrů Pod borovým lesem, kde se hraje fotbal od roku 1952 až doposud. V jeho počátcích však nebyly u hřiště kabiny, a tak se hráči převlékali v bývalé junácké chatě. Nové zděné kabiny byly vybudovány v letech 1967 – 1968, do té doby sloužily hráčům původní dřevěné šatny.
Na jaře roku 1933 byl klub přijat do Hanácké fotbalové župy. V roce 1938 se hráči SK Loštice stali držiteli jejího putovního poháru a postoupili do tehdejší 1.B třídy. O vysokou úroveň loštického fotbalu před II. světovou válkou se zasloužili O. Löff, L. Chyťa, V. Dudek, F. Dolák J. Mičker, L. Pavlák, A. Zimmermann, J. Wiedermann, S. Pavlák, J. Winker, A. Bivan, A. Dolanský , M. Marek, J. Veselý, Nemerád, Uher a Skácel. Později a ně navázali bratři Vařekovi, bratři Kulhánkovi a mnozí jiní.
V roce 1948 se klub SK Loštice stal fotbalovým oddílem TJ Sokol jehož předsedou byl zvolen V. Konečný. Od roku 1953 hrával pod hlavičkou TJ Slavoj. Pod tímto názvem hrával dlouhých 40 let. Na valné hromadě 2.7.1993 padlo rozhodnutí, že fotbalisté společně s cyklisty a turisty vystoupí ze Slavoje a náš klub se stal samostatným tělovýchovným právním subjektem a začal pracovat pod staronovým názvem SK Loštice.
Oddíl měl v první polovině 50. let v soutěžích dvě družstva mužů a jedno dorostu. Poprvé po II. světové válce se loštické mužstvo probojovalo do 1.B třídy v roce 1954 a na podzim následujícího roku se probojovalo do finále krajského kola Českého poháru, ve kterém podlehlo 6:2 ligovému týmu Prostějova. V první polovině 60 let vzniklo v Lošticích pod vedením trenéra M. Urbana družstvo ženské kopané, jehož utkání byla velice populární.
V sezóně 1973/74 se první mužstvo probojovalo zpět do krajské soutěže 1.B třídy, v níž bylo zpočátku velmi úspěšné. Brzy ale nastal obrat a mužstvo sestoupilo do okresního přeboru, v němž hrálo i v 80 letech. Od začátku 90 let se však naše týmy mužů, dorostu a žáků začaly úspěšně pohybovat v krajských soutěžích. Několikrát své soutěže vyhrály. První mužstvo mužů třikrát i do nejvyšší krajské soutěže. Krajský přebor se Lošticích hrál v sezóně 2001/2002, 2008/2009 a naposled 2011/2012. Bohužel se však vždy hned po roce smolně sestupovalo zpět do 1.A třídy, kde naše mužstvo mužů působí od sezóny 1994/1995, kdy postoupilo pod vedení úspěšného trenéra A. Pavelku z Litovle. Tato soutěž našemu týmu zřejmě vyhovuje ze všech nejvíce.